Jump to content

ΠΟΙΟ ΤΜΗΜΑ ΑΠΟ ΣΤΕΦ?

97 replies to this topic

#61 mousakas

Πρόεδρος

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1,530 posts
  • Σχολή:Έργων Υποδομής
  • Έτος εισαγωγής:2006-07

Posted 27 June 2009 - 03:25 PM

Σου παραθέτω ποστ του συνάδελφου Diorama , φοιτητή των Έργων Υποδομής προς απάντηση της ερώτησης σου..

View PostDiorama, on 08/03/09, 13:10:18, said:

Τι να αξίζει τον κόπο ρε φίλε;
Πλάκα κάνεις;

Εδώ λέμε πως να φύγουμε από το Τ.Ε.Ι., όχι πως να μπούμε...
Νύχτα μπήκαμε, νύχτα σπουδάζουμε, νύχτα θα φύγουμε...

Μακρυά από Σ.Τ.ΕΦ...

Αν θες να έρθεις Τ.Ε.Ι., πάνε καμιά Βρεφονηπιοκομία ή καμιά Αισθητική να περάσεις ζωή και κότα εκεί και να πάρεις Πτυχίο σε 2 χρόνια, με 10 με τόνο κιόλας.

Αλλά λάθη τέτοια δε κάνουνε....
Ειδικά για Αυτοματισμό.

Σαν Μαθητής γνωρίζεις το "κάψιμο".
Σα φοιτητής Σ.Τ.ΕΦ. θα το νιώσεις καλά το κάψιμο παντού. Και θα σου μείνει και κουσούρι για μια ζωή μετά....

#62 Socrates

Μέλος

• Members
  • PipPipPip
  • 59 posts
  • Σχολή:Μαθητής
  • Έτος εισαγωγής:1995-96

Posted 27 June 2009 - 06:50 PM

eee dld ego re pedia p thelo n asxolitho me texnologikes sxoles k tetoia m proteinete n mn pao pouthena apo stef????dn mporo n sas katalavo...gt simvenei ayto kai st stef ine etc t pragmata???ti den ine kalo?????

#63 automatix

Εξαρτημένος

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 205 posts
  • Σχολή:Αυτοματισμού
  • Έτος εισαγωγής:2003-04

Posted 27 June 2009 - 09:06 PM

epidi mas ta exeis kanei liana ligo sorry me to simpatheio kiolas sou eksigisa kai tin proigoumeni fora i APOFASI einai diki sou emeis edo sou eipame kapia pragmata esi pion tha akouseis tin thelisi sou i tous allous?An thes na asxolitheis me texnologikes ksanadiavase kai tou xronou xtipa kana politexneio..

#64 Socrates

Μέλος

• Members
  • PipPipPip
  • 59 posts

Posted 27 June 2009 - 09:24 PM

kala automatix iremise ligo..ntax dn imaste oloi san esena n paroume grigori apofasi....thelo n to psakso ligo to thema k n matho kapoia pragmata gia kathe sxoli...an exei problem mn apantas dn s anagkazei kaneis...opoios thelei n m voithisei tha apantisei k ton eyxaristo...

#65 Kikas

I love teithes

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 548 posts
  • Σχολή:Απόφοιτος ΑΤΕΙΘ
  • Έτος εισαγωγής:2003-04

Posted 27 June 2009 - 10:19 PM

Τι απ'όλα αυτά που έγραψα δεν καταλάβετε και αμέσως αρχίσατε τις ειρωνείες?

Είπα εγώ ότι αναγνωρίζομαστε στην Ελλάδα?

Πηγαίντε Αγγλία, Γερμανία κτλ και κάντε εγγραφεί στα αντίστοιχα επιμελητήρια μηχανικών. 100% θα σας δεχθούν.

Τι έγραψα και το βρήκατε παράξενο? Σταματάω εδώ γιατί μερικοί είστε αγύριστα κεφάλια.

DJ RULES

#66 WIZARD

V.I.P.

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2,817 posts
  • Έτος εισαγωγής:1999-00

Posted 28 June 2009 - 12:37 AM

View PostKikas, on 27/06/09, 23:19:00, said:

Τι απ'όλα αυτά που έγραψα δεν καταλάβετε και αμέσως αρχίσατε τις ειρωνείες?

Πηγαίντε Αγγλία, Γερμανία κτλ και κάντε εγγραφεί στα αντίστοιχα επιμελητήρια μηχανικών. 100% θα σας δεχθούν.

Τι έγραψα και το βρήκατε παράξενο? Σταματάω εδώ γιατί μερικοί είστε αγύριστα κεφάλια.

Καλο θα ηταν να μιλας,ποιο ομορφα και η συμεπριφορα σου ,ποιο κοσμια ...
και να δεχεσαι ,τις αποψεις των αλλων .,

Edited by WIZARD, 28 June 2009 - 02:22 AM.

Ζεύ πολυτίμητε,δίδου,δ'υγίειαν άμεμφή ειρήνην τε θεάν καί πλούτου δόξαν άμεμπτον.
Posted Image

#67 sato2

I love teithes

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 626 posts
  • Έτος εισαγωγής:2004-05

Posted 28 June 2009 - 03:41 AM

View PostKikas, on 27/06/09, 22:19:00, said:

Κανεις ενα λαθος νομιζω.

Πρεπει να σκεφτεις και τον λογο που σε δεχονται.
Εκει πληρωνεις, Φυσικα και θα σε δεχτουν!!! (οχι παντα) Θεωρω οτι εχει βαση αυτο που λεω με καθαρα βαση την λογικη μου και οχι την εμπειρια μου.

Προσπαθησε ομως με πτυχιο τει να γραφτεις πχ στο imperial.
Υπαρχει ολοκληρο συστημα δεν ειναι τοσο απλά τα πραματα.

Πως γινεται τα 2/3 των πανεπιστημιων στην αγγλια να αποτελουνται απο φοιτητες εκτος ευρωπαικης ενωσης??
Οι κατοικοι ΕΕ πληρωνουν 2-5χιλ ευρω το χρονο διδακτρα και οι εκτος ΕΕ πληρωνουν απο 10+++χιλιαδες ευρω το χρονο.
Κατα προσεγγιση τα λεφτα. Οποιοδηποτε site πανεπιστημιου εξωτερικου θα σε πεισει.
_______

@Socrates@---Υπαρχουν καποιοι "τυποι"(σορυ που βαζω ταμπελες) ανθρωπου socrates. Ενα στοιχειο πολυ σημαντικο για τον καθενα μας.
Υπαρχουν οι ελευθεροι ανθρωποι, υπαρχουν οι δαπιτες, υπαρχουν οι στα@@διστες. υπαρχουν τα λαμογια, υπαρχουν οι επαγγελματιες, υπαρχουν οι τεμπελιδες,υπαρχουν οι καταπιεσμενοι...γιατι....ετσι πρεπει...πρεπει να βγαλεις μια σχολη..., υπαρχουν αυτοι που σκοπος τους ειναι το χρημα και μονο το χρημα, αυτοι που δεν ειναι αυτοσκοπος τους το πτυχιο-δουλεια-σπιτι-λεφτα-οικογενεια και αυτοι για τους οποιους εινα αυτοσκοπος(και σε συσκεκριμενο χρονοδιαγραμμα αφου ετσι επιβαλεται..) κλπ κλπ

Φιλε socrates, καλα κανεις και ρωτας και ψαχνεσαι.
Εγω θα σου ελεγα να ξαναδωσεις και να πηγαινες στο αντικειμενο που γουσταρεις αλλα σε μια σχολη αει. Ο μονος λογος ειναι τα εξασφαλισμενα δικαιωματα σου.
Ξεκαθαρισε τι γουσταρεις. Γιατι να παιδευσεσε??? ""Οχι εχουμε δικαιωματα, Οχι δεν εχουμε"" και παει λεγοντας...(εδω και δεκαετιες στα τει) Μπορει βεβαια να γινουν καλυτερα τα πραματα, μπορει και οχι. Αβεβαιοτητα.

Για περι εργων υποδομης που ρωτησες. Δεν ξερω τι ανθρωπος εισαι. Αμα ειχες γονεις μηχανικους και ετοιμη δουλεια(απτην στιγμη που σε ενδιαφερει η επαγγελματικη αποκατασταση , τα λεφτα κλπ κλπ), θα σου ελεγα παει στο διαολο και εργων υποδομης καλα εισαι. Υπαρχουν φοιτητες που καραγουσταρουν τετοιες σχολες (μηχανικοι κλπ) και οντως ειναι καλοι στο αντικειμενο και παρολα τα περιεργα με τα δικαιωματα και την αναξιοκρατια που κυριαρχει(ειτε στην σχολη , ειτε στην αγορα εργασιας) βρισκουν την ακρη τους.
(επισησς εχουμε 30 εργαστηρια --με καποιες βαρβατες εργασιες-- +38 θεωριες)--Σε 7 εξαμηνα να βγαλεις τα προηγουμενα, και στο 8ο εξαμηνο να βγαλεις Πρακτικη-πτυχιακη. Συνεπως θελει να ασχοληθεις...και ανακλυκλωνεται η συζητηση, για να ασχοληθεις πρεπει να σαρεσει, να εισαι εργατικος, να μην εισαι τεμπελης, να μαθεις να ξεχωριζεις διασκεδαση-σχολη(σε συνδυασμνο να ξυπνας τα πρωινα και να παιρνεις το 52 :-( ) , τι θα βαζεις πιο πανω, να εχεις προγραμμα, να εισαι συνηδητοποιημενος κλπ

Επειδη αναφερθηκε το ποσο ευκολα θα τελειωνε καποιος φοιτητης καποια σχολη, ο christoi το εθεσε σωστα. Το πιστευω αυτο. Απλα το θεμα εναι τι επιζητας εσυ.

Για ατομα που ετσι κ αλλιως ομως δεν εχουν "καβατζα", επισης το αντικειμενο δεν το πολυγουσταρουν και περναν μονο και μονο σε μια σχολη εξαιτιας του βαθμου τους...το κατακρινω!

Καλυτερα να πας λογιστικη (σαν παραδειγμα αναφερω την συγκεκριμενη-δλδ μια ευκολη σχολη με λιγοτερα μαθηματα που δεν θα σου φαει την ψυχη με πανω απο 4 χρονια)

Το σημαντικο ειναι οτι τα παντα εξαρτωνται απτο ατομο σου. Ακομα και στα σκατα, μπορεις να εχεις την πρωτοβουλια.

ΘΕωρω οτι ανηκεις στην περιπτωση-- τοσο εβγαλα εκει περασα! Αμα σε αδικω συγνωμη. Υπαρχει τεραστιο ποσοστο φοιτητων --ειδικα στα τει-- που ειναι αυτης της "κατηγοριας"

(δεν θα αναλυσουμε το συστημα εισαγωγης αν ειναι αδικο ή οχι.....ΝΑΙ το θεωρω αδικο αλλα αυτη ειναι αλλη συζητηση)

Οσο πιο αντικειμενικα θα μπορουσα να τα περιγραψω. Προσπαθησα να συμπεριλαβω διαφορες θεσεις και οχι μονο την δικη μου οπτικη. (με την καθαρα δικη μου οπτικη- μονο θα εκραζα γενικοτερα)

ΥΓ.1 Αν δηλωνα τωρα οποιαδηποτε απο τις 5-6 σχολες απο ΣΤΕΦ αναγκαστιακ στα τει (μετα απο 5 χρονια που ειμαι εργων υποδομης) θα δηλωνα πληροφορικη.

ΥΓ.2 Τα τει ειναι στην Σινδο , οχι στην Θεσνικη :P

ΥΓ3. Οι αυτοματιστες δεν εχουν γυναικες, δεν φτανουν για ολους. :P

ΥΓ4. Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι, αφου περασεις σε καποια σχολη να παρακολουθησεις απο οκτομβρ-δεκεμβρ και να αποκτησεις μια αποψη. Επειτα να τα βαλεις κατω και να αποφασισεις. Ξαναδινεις, μενεις στην σχολη κλπ. Μην πιεζεσε.

ΥΓ5. "Τεχνολογικες" σχολες εχει και στο ΠΑΜΑΚ, "εφαρμοσμενη πληροφορικη" (μαζι με οικονομικα. Αερα βγαινουν οι σχολες εκει)

ΥΓ6. Τα περι μεγαλυτερης πρακτικοτητας μαθηματα-εργαστηρια(μας δινει μπονους-εμπειρια και καλα-εγω λεω απλά μουφες) που κανουμε οι τειτζηδες σε σχεση με τους "αειτζηδες" ειναι μυθος για μενα. Εξαλου αν μια σημαντικη μας διαφορα με τα αει ειναι τα εγαστηρια, εεε αυτα πιανουν 1-2 μοναδες(στον βαθμο πτυχιου-δηλώσεις) οταν οι θεωριες μας πιανουν απο 4-6 μοναδες. (αυτα για εργα υποδομης, δεν αναφερω για τις υπολοιπες στεφ) Αρα ποια η διαφορα? Εχω εργαστηρια, σε σχεση με τα πολυτεχνεια αλλα μετρανε στον βαθμο οι θεωριες?

ΥΓ7. Αν σε μπερδεψα σορυ, και εγω μπερδεμενος ειμαι!

ΥΓ.8 Καλη επιτυχια, σου ευχομαι τα καλυτερα!

ΥΓ.9 Αν διαφωνω με καποιους σορυ, συζητηση κανουμε.

ΥΓ.10 Αμα εγραψα πολλες μλκιες κραξτε με. Καπως ετσι τα βλεπω εγω ομως. :-|

ΥΓ.11 Σρυ για το μεγαλο κειμενο, σορυ για τα υστερογραφα. :P

Edited by sato2, 28 June 2009 - 03:51 AM.

#68 Socrates

Μέλος

• Members
  • PipPipPip
  • 59 posts

Posted 28 June 2009 - 12:05 PM

sato2 eyxaristo poli file m gia tis plirofories alla s kati me adikises.. :-( dn pao se tetoies sxoles epeidi evgala tetoio vathmo alla epeidi gustaro texnologikes sxoles k tetoia mixanika themata..alla an ine t pragmata toso diskola apo stef oso lete to skeftomai poli sovara to olo thema gt piano k sxoli logistikis,piano k emporias k diafimisis...piano k ena aei apo thessaloniki p legete dasologias k fisikou perivallontos opou gia to opoio dn ksero tpt peri tinos prokeite k poio ine t antikeimeno k p exei apokatastasi....opoios mporei as me epifotisei k as m dosei simvoules k gia t tmimata logistikis,emporias k diafimisis...thanx..

#69 sato2

I love teithes

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 626 posts

Posted 28 June 2009 - 12:47 PM

Ζηταω συγνωμη οντως σε αδικησα, ειδικα ετσι οπως το εγραψα. Αλλα δεν το εννοουσα αρνητικα. Δεν ειναι κατι κακο, απλα ετσι ειναι το συστημα εισαγωγης αυτην την στιγμη.

και εγω ειμουν στο διλλημα, γεωπονιες,γεωλογιες, δασολογιες(μεχρι εκει εφτανε ο βαθμος μου) ή τει σε μια επιστημη που με ενδιεφερε περισσοτερο.
Το μετανιωσα. Για 3 χρονια εκανα 10% αλλα επαιρνα τα @@ μου :-( , οτι και να δηλωνα απο τις σχολες που περνουσα την χρονια που εδωσα εξετασεις+ το τει πληροφορικης, εφταναν βαθμο απο 17+ με 10% και εγω δεν τις εφτανα με τπτ.

Δεν ξερω πολλα για την σχολη που λες. Απλά θυμαμαι πως ειχε πολλα εργαστηρια η δασολογια σε σχεση με αλλες σχολες(οχι ομως σε σχεη με το τει φυσικα) στο απθ και ειναι 5 χρονια η σχολη. Αποκατασταση και τετοια δεν ξερω, δεν εχω αποψη.

Γενικα η γραμμη που χωριζει μια σωστη επιλογη με μια ατυχης ειναι πολυ λεπτη.

Καλο ειναι αυτο που κανεις. Επισης να κοιτας και τα προγραμματα σπουδων των σχολων, δλδ ποια ειναι τα μαθηματα ποσα εχει καθε σχολη κλπ
Να μιλας με ατομα που ειναι ηδη σε μια σχολη που ειναι πιθανη επιλογη σου. Βεβαια οι αποψεις πολυ πιθανο να διαφερουν απο ατομο σε ατομο.
Τα συμπερασματα δικα σου. :-|

Φιλικά

Edited by sato2, 28 June 2009 - 01:00 PM.

#70 Socrates

Μέλος

• Members
  • PipPipPip
  • 59 posts

Posted 28 June 2009 - 01:02 PM

dn m ipes gia tmima logistikis k tmima emporias k diafimisis...mipos ksereis tpt???vsk dn m poli endiaferei alla an opos lete ine poli kalitera apo t stef t skeftomai...

#71 sato2

I love teithes

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 626 posts

Posted 28 June 2009 - 01:42 PM

Καλυτερα να σου πει καποιος που σπουδαζει σε αυτες τις σχολες.
Εγω δεν μπορω να ξερω απο μεσα τα πραματα.

Σιγουρα θα ειναι πιο ευκολα, το "καλυτερα" ειναι υποκειμενικο.

Ας βοηθησει καποιος απο ΣΔΟ να σου εξηγησει.
Αυτο που ξερω, λιγα μαθηματα, 40 θεωριες και 5-6 εργαστηρια.(εργαστηρια τυπου word,excell και κανα λογιστικο προγραμμα)

Ο yohar μπορει να σε βοηθησει στλτου κανα pm.

#72 pc_freak

I love teithes

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 468 posts
  • Σχολή:Εμπορίας και Διαφήμισης

Posted 28 June 2009 - 01:48 PM

To lepon gia na penepsoume kai tin sxoli mas ligaki (den to kanw gia mena....... gia tin foukariara tin sxoli mou to kanw ) , sxetika me tin emporias kai diakinisis ...... ama itane na dialeksw kai pali anamesa se kapia apo tis sxoles tis sdo 8a dialega pali tin sigkekrimeni.

An kai ta ma8imata pou didaskonte den emva8inoun toso oso 8a eprepe (px viomixaniko/politiko/touristiko/trapeziko marketing etc...) einai mia arketa kali sxoli mesa apo tis opoies ama se endiaferei kai to psakseis 8a mporeis na breis epagkelmatiki apokatastasi se ena karo tomeis. (ite me to na asxoli8eis ston tomea tis ereunas, ite sto dimiourgiko tomea tis diafimiseis , ite ite ite ite .... exei arketa)

Genika i sxoli i sigkekrimeni einai mia apo tis kaliteres pou aksizoun mesa sto tei na to ksereis ;)

Ama 8es apo tin alli na gineis logistis..... erm ok dokimasto (den kserw kati panw se auto gia na sou pw)

Auta ta oliga.... XD

I will deny you
This world belongs to me
You try to fake it
But all wounds are there to see

Na Fovasai Tin Orgi Twn Upomonetikwn An8rwpwn

Xazobeatas – Γιατί η Μουσική .… είναι Διασκέδαση

#73 Diorama

Miner

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1,794 posts

Posted 28 June 2009 - 02:25 PM

View Postsato2, on 28/06/09, 2:41:06, said:

... Θεωρώ ότι ανήκεις στην περίπτωση "τόσο έβγαλα, εκεί περασα!...

Όλοι ανήκουν σε αυτήν την περίπτωση, γιατί έτσι είναι το Σύστημα. Ανάλογα με το βαθμό που θα βγάλεις, θα κατασταλάξεις σε κάποια Σχολή. Ακόμη, Socrates, και Σ.Τ.ΕΦ. να θέλεις να έρθεις, πάλι αυτό το Σύστημα ισχύει.

Παρατήρηση στο σχόλιο του sato2:
Θέλω να προσθέσω, ότι θα έρθεις αντιμέτωπος με καταστάσεις που θα σε "σοκάρουν", μιας και η καθημερινότητα του Σχολείου δεν έχει να κάνει σε τίποτα με την καθημερινότητα των Έργων Υποδομής. Θα κληθείς να αντέχεις και να ανεχτείς Καθηγητές που ... (δε γράφω άλλα, αν κατάλαβες, κατάλαβες).

Επίσης, δε ξέρω για τις άλλες Σχολές, αλλά αν αποφασίσεις να έρθεις στην δική μας, να ξέρεις 2 πράγματα:
1. Δεν έχουμε καμία σχέση με την Σ.Τ.ΕΦ. Μη περιμένεις κοινά σημεία με Πληροφορική και Αυτοματισμό. Είναι τελείως διαφορετικά πράγματα, σε σημείο να αναρωτιέσαι, γιατί να ανήκουμε στην Σ.Τ.ΕΦ.
2. Να ξέρεις, ότι σε περιμένει μεγάλος φόρτος εργασίας. Αυτό σημαίνει ανελέητο διάβασμα (αν θες να γίνεις καλός στο τέλος) και τεράστια υπομονή, τόσο στις πολλαπλές Εργασίες, όσο και στον "ψυχολογικό" πόλεμο ανθρώπων μέσα στη Σχολή, που ανέλυσε ο sato2 στην αρχή του post του.

Τέλος, συμβουλή δική μου:
Πάνε Στρατό και μετά έλα για Σπουδές!
Posted Image

#74 marlin

Θαμώνας

• Members
  • PipPipPipPip
  • 149 posts
  • Σχολή:Αυτοματισμού
  • Έτος εισαγωγής:2002-03

Posted 28 June 2009 - 06:04 PM

@ Socrates
Γλυκό μου παιδί χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω.....έχεις γράψει και έχεις ξαναγράψει ότι γουρστάρεις τις τεχνικές σχολές και μόλις δημοσιευτεί ποστ που εξηγεί και περιγράφει το χάος και την δυσκολία ενός τμήματος ΣΤΕΦ μου πας κατευθείαν σε ΣΔΟ...
λυπάμαι που το λέω δεν ξέρω αν είναι έτσι αλλά νοιώθω ότι δε θέλεις να ζοριστείς... (με συγχωρείς αν σε προσβάλλει και δεν είναι έτσι)και απλά να πάρεις ένα χαρτί από την τριτοβάθμια εκπαίδευση.

Χωρίς λίγο ζόρι δεν παίρνεις πτυχίο όπου και να πας...μπορεί να ζοριστείς σε ένα μόνο μάθημα (αν μπεις σε "εύκολη" σχολή) αλλά μπορεί να ζορίζεσαι μόνο και μόνο που βρίσκεσαι στην ώρα της παράδοσης(ΣΤΕΦ κα(κ)λη ώρα)

όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, δήλωσε ΣΤΕΦ έλα δες τα σκατά αν δεν σε αρέσει φύγε ξαναδώσε και μπες πολυτεχνείο αν γουστάρεις τα σκατά κάτσε.

Η ΣΤΕΦ επαγγελματικά δικαιώματα δεν έχει, έχεις όμως πολύ πολύ ωραία καθημερινά παλούκια για να κάθεσαι!!!

Επαγγελματική αποκατάσταση θα έχεις ότι πτυχίο και αν πάρεις εαν και εφόσον γουστάρεις να δουλέψεις, 100€ πάνω 100€ κάτω δεν νομίζω να σου λύσουν το Χ οικονομικό πρόβλημα

και ξανά καλή σου τύχη!

Edited by marlin, 28 June 2009 - 06:05 PM.

Where I go, what I'll become or who I am or what I'll be
I'll never know, but I am sure that I'll get everything for free..

#75 Socrates

Μέλος

• Members
  • PipPipPip
  • 59 posts

Posted 29 June 2009 - 10:52 AM

dn ine oti akousa oti ine diskola st stef k dn erxomai alla kati allo pou ipes oti i stef dn exei epaggelmatika dikaiomata alla k apo ena allo post pou ixe grapsei kapoios pou elege oti to pryxio apo stef dn exei aksia....dn iparxei periptosi n kolliso s mia sxoli k n mn pao logo diskolias alla logo mellontikis apokatastasis k aksias tou ptyxiou....oso k an m aresoun k trelenomai gia texnologika themata gt n ertho p.x aytomatismo n gami......tho st ergastiria k diavasma k n paro ena ptyxio pou dn tha exei aksia????pano apo olaa ayto skeftomai...tin aksia pou tha exei to ptyxio alla k tn apokatastasi... ;) ;)